Kája Mařík
Uvod > Zajímavosti > Kája v televizi

Kája v televizi

Každý, kdo se o Káju trochu víc zajímá, asi dříve nebo později začne přemýšlet, jak by Kája vypadal na filmovém plátně. Pravda je, že by se román těžko vešel do celovečerního filmu - svým rozsahem by se spíš hodil jako předloha televizního seriálu. Předrevoluční doba dílu nepřála, přesto se Kája Mařík určitým způsobem do televize dostal. V roce 1985 byl natočen devítidílný seriál My holky z Městečka, který popisuje příhody tří děvčat, členek moravské cimbálové kapely. Jednu ze tří hlavních dětských rolí si zahrála dnes známá folková zpěvačka Eva Henychová. I méně zkušeného maříkozpytce při sledování seriálu občas trkne nějaká věta nebo scéna. Jde minimálně o tři následující:
  • Maminka jedné z dívek (Naďa Konvalinková) říká, že jí to strakaté kuře povídalo, že ho mrzí svět. (viz III. díl, kapitola VII. - Gramofon.)
  • Otec jedné z dívek (Petr Štěpánek) chodí do sklepa kontrolovat, jestli u piva teplem nevylítávají špunty. Holky jsou zvědavé, schovají se ve sklepě a přistihnou tatínka, že chodí piva sám otvírat. Když to jeho dcera nahlásí mamince, tatínek řekne, že je "slepičí kvoč" (viz II. díl, kapitola XXI. - Přípravy k svatbě). Tato scéna zvlášť vyčnívá - protože v roce 85 už má samozřejmě pivo zátky korunkové, které mohou jen těžko teplem "vylítnout".
  • Děvčata jdou náhodou kolem domku, kde na dvorku dřímající babička neuhlídala vnoučka. Ten si hraje se sirkami, podaří se mu zapálit kůlnu a radostně volá "Svítí, svítí!" Děvčata oba vyvedou ze dvora, zavolají hasiče a pak se vytratí, aby se na to nepřišlo. (viz III. díl, kapitola XXIX. - V Lážově hoří)

Zdá se, že buď scénáristka Jarmila Turnovská nebo scénaristka a režisérka Vlasta Janečková měla ke Kájovi vztah. Seriál často vysílá Česká televize, naposledy na podzim roku 2005.

Kája Mařík má od roku 2014 také vlastní filmově-seriálovou podobu. O jeho zfilmování se postaralo společenství mládeže Rodzina Veseuá ze slovenských Radošovec.

Vše o projektu Mauí chuapec z Radošovec se dozvíte ve zvláštní sekci našeho webu.