Kája Mařík
Uvod > Zajímavosti > Kája v novém kabátě

Kája v novém kabátě

29. 7. 2014 – Rozhovor s Milošem Navrátilem, vedoucím odboru kanceláře starosty a mluvčím MěÚ Mníšek pod Brdy.

Mníšek má novou krásnou infografiku s Kájou Maříkem. Kdo je autorem toho nápadu a obrázků? Mohl byste nám projekt a autory nějak stručně představit?
Nápad vzešel z týmu odboru kanceláře starosty. Nastudovali jsme všechny dosavadní ilustrace z knih, ale usoudili jsme, že s nimi nebudeme moci pracovat. Jednak kvůli autorským právům a pak – některé kresby Káji se nám vůbec nelíbily, dokonce nám přišly naprosto odlišné od jeho popisu. Načetli jsme si tedy literární charakteristiku, tedy nejen popsaný vzhled, ale i jeho typická „rošťáctví a veselou hravost“. S touto rešerší jsme oslovili několik grafiků a kreslířů. Nakonec jsme se nejlépe shodli s mníšeckou nadanou grafičkou Ivanou Bartůňkovou. Ta udělala několik skic a nám bylo jasno, že právě ona bude správným tvůrcem nového Káji. Další výhodou je fakt, že město má ke kresbě plná práva.

Na Skalce jsou umístěny výukové materiály o přírodě právě s tímto „novým“ Kájou. Je to krásný nápad, protože jak víme z knih, Kája se v brdských lesích a přírodě výborně vyznal. Jedná se o nějakou ucelenou stezku?
Milujeme Skalku, celý barokní areál. Obdivujeme jej jako ojedinělý krajinný prvek s překrásnou architekturou a nepopsatelně silným geniem loci. A příroda, tedy každý jednotlivý strom k baroknímu areálu patří. Proto jsme přihlásili buk, který roste vlevo od kostelíka do celostátní ankety Strom roku 2013. A skalecký buk se umístil na krásném druhém místě. Anketu pořádala Nadace Partnerství, která nám následně poskytla příspěvek na projekt, který je věnován právě skaleckým stromům. Jde o malou naučnou stezku areálem, která začíná u informačního panelu pod druhým nejkrásnějším stromem roku 2013, a pokračuje kolem kapliček až nahoru k poustevně a zase dolů ke klášteru. K tomu máme tzv. edukační kolečka nebo jinak také stromová kolečka, která návštěvníkům rádi zapůjčíme. Kolečko nám zábavnou formou pomáhá rozpoznat stromy a je určeno zejména dětem a rodinám, ale baví se i dospělí. A postavička Káji Maříka je průvodcem touto naučnou stezkou.


Kde ještě jste obrázky s Kájou použili/plánujete použít?
Naše postavička Káji Maříka s námi prožije mnohé. Začleníme jej jako přirozený komunikační prvek s veřejností, jako přátelskou a milou postavičku, která všem domácím i vzácným nám hostům pomůže odhalovat krásy a tajemství našeho Mníšku, chcete-li, Lážova. Bude na stránkách města i Mikroregionu Mníšecko. Objeví se i na facebookové profilu města, na propagačních materiálech, ale vezmeme jej s sebou třeba i na Regiontour a GO 2015, což je mezinárodní veletrh turismu a regionů, který se koná v Brně. Kája prostě bude všude s námi.

S Milošem Navrátilem si povídala Helena Tesařová