Kája Mařík
Uvod > Ke stažení

Ke stažení

Všechny elektronické knihy, které jsou zde k dispozici, vznikly prací dobrovolníků sdružených kolem tohoto webu.

Projekt digitalizace Káji Maříka vznikl proto, aby každý zájemce mohl mít k dispozici neupravený, autentický text Marie Wagnerové-Černé (existují totiž minimálně tři jiné verze textu Káji Maříka, více na stránce Přehled nových vydání).

Jedinou výjimkou je zde knížka Pumeranče Káji Maříka, která je naskenovaná z vydání z roku 1992. Tato kniha před válkou vůbec nevyšla a vznikla zřejmě začátkem 90. let 20. století úpravou nalezeného rukopisu. Není jasné, nakolik jde o autentický text M. Wagnerové-Černé.

 
  S ilustracemi Bez ilustrací
Školák Kája Mařík – I. díl PDF 4.28 MB Mobi 2.20 MB ePUB 1.86 MB Mobi 472 kB ePUB 361 kB
Školák Kája Mařík – II. díl PDF 4.75 MB Mobi 2.65 MB ePUB 2.41 MB Mobi 556 kB ePUB 418 kB
Školák Kája Mařík – III. díl PDF 3.97 MB Mobi 1.90 MB ePUB 1.64 MB Mobi 462 kB ePUB 352 kB
Školák Kája Mařík – IV. dílPDF 2.66 MBPřipravujeme...Mobi 570 kB 
Novinka
08/2015
ePUB 436 kB 
Novinka
08/2015
Kája Mařík – V. díl PDF 2.13 MB        
Kája Mařík – VI. díl PDF 2.13 MB        
Kája Mařík – VII. díl PDF 2.12 MB        
Kájovy děti PDF 2.91 MB        
Pumeranče Káji Maříka PDF 402 kB        

Formát PDF můžete použít, pokud chcete číst z monitoru, nebo si e-knihu vytisknout. Pokud vám nejdou soubory s příponou PDF otevřít, pravděpodobně nemáte v počítači nainstalovaný program Acrobat Reader. Zdarma si ho můžete stáhnout na webu společnosti Adobe.

Formáty Mobi a ePUB jsou určeny pro čtečky elektronických knih, tablety, mobilní telefony a podobná zařízení.

Naše e-knihy ve formátu Mobi jsou vyzkoušené na čtečce Kindle Keyboard. Měly by mít mj. dostupné následující funkce: cover (obálka), table of contents (klikatelný obsah) a přepínání pětisměrným tlačítkem mezi kapitolami. V závěru knihy jsou připsány informace o digitalizaci, o autorce a stručný obsah.

Jakékoli případné technické dotazy či připomínky ohledně konverze pro čtečky pište, prosím, do Knihy návštěv.

O projektu digitalizace

Autorská práva spisovatelů v ČR vyprší za 70 let po smrti autora. Texty M. Wagnerové-Černé (publikovala pod pseudonymem F. Háj), která zemřela v roce 1934, jsou tedy volné od roku 2005 (viz zákon č. 121/2000 Sb. — autorský zákon).

Digitalizace knih základní řady probíhala v roce 2006. První čtyři díly digitalizovala Helena, na korekturách prvního dílu se podílel také gormie. Díly 5 až 7 v rekordním čase kompletně převedl do digitální podoby Golem. Velké poděkování patří Jitce, která pro tento účel věnovala celé svoje vydání Káji z roku 1943. Děkujeme také všem dobrovolníkům, kteří se podílejí na korekturách (kvitko, Evelyna77, mina, Vladdka, tyna, chipushit, Rootan, Ovi), díky jejich práci se zlepšuje kvalita e-knih.

V roce 2012 jsme rozšířili naši nabídku e-knih o formáty ePUB a Mobi.

Pokud čtete některý z našich e-knih, a narazíte na nějakou (byť sebemenší) chybu, dejte nám prosím vědět do Knihy návštěv. V každé e-knize je údaj o datu posledních oprav.

Vyhledávání v e-knihách

Víte, že v textech e-knih si můžete pomocí vyhledávače vyhledat libovolnou pasáž? Do Googlu napište site:http://www.skolakkajamarik.cz/ pak mezeru a za ni slovo, které hledáte. Pokud hledáte slovní spojení, dejte je do uvozovek.

Klikněte si na příklad (hledání slova vembloud).

Klikněte si na příklad (hledání slovního spojení "Týna se drhla do rána").


Obálka knihy Vnuci a Kuchařka KMV knize návštěv se pravidelně opakuje dotaz na knihu Vnuci Káji Maříka/Kuchařka Káji Maříka (Co se vařilo na samotách a v Lážově). Oč je kniha útlejší o to delší má název :). Toto pokračování Káji nenapsala Marie Wagnerová-Černá (alias Felix Háj). Ostatně není to ani možné, děj knihy je prostřednictvím stručně vylíčených osudů hlavních postav doveden až do 90. let 20. století. Autor knihy není uveden, nicméně na zadních deskách je na rovinu řečeno, že se jedná o "pastišové vyprávění, literární žert". Tuto knihu neplánujeme přidat na web skolakkajamarik.cz, ale zájemcům předkládáme odkaz na galerii, kde si mohou stáhnout fotky jednotlivých stránek, text je dobře čitelný.

Kniha vyšla v nakladatelství JAN, Praha, 1992.